W czwartkowe przedpołudnie w Dziennym Domu Pomocy dla Seniorów w Biłgoraju, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu ”Biografie nieznane”. Tym razem przybliżona została postać wywodzącej się ze słynnego rodu Kossaków Simony Gabrieli Kossak  (1943 -2007 ) – biologa, ekologa, profesora nauk leśnych. Jednej z pierwszych osób w Polsce, która mówiła w sposób bezkompromisowy o potrzebie ochrony przyrody. Niezwykle wrażliwej na los zwierząt. Przez ponad  trzydzieści lat mieszkała w leśniczówce zwanej Dziedzinką w środku Puszczy Białowieskiej około 6 km od Białowieży.

Przez lata pracowała w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. W 2000 r. otrzymała tytuł naukowy profesora nauk leśnych. Zawdzięczamy jej wzbogacanie nauk przyrodniczych o wartości humanistyczne. Jest „ikoną” Podlasia. Jej imieniem nazywane są  przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe między innymi w Dobrzyniówce, Białymstoku. Wizerunek jej „szacunku i miłości do zwierząt” przybliżają także niezwykłe fotografie w wykonaniu Lecha Wilczka.  Dorobek naukowy profesor Kossak obejmuje ogółem kilkaset opracowań naukowych, niepublikowanych dokumentacji naukowych, artykułów popularnonaukowych i filmów przyrodniczych oraz książki. W Polskim Radiu Białystok prowadziła cykl gawęd „Dlaczego w trawie piszczy”, które pozwalały rozumieć otaczający nas świat zwierząt i roślin. Pochodziła z rodzinny Kossaków. Była córką Jerzego Kossaka, wnuczką Wojciecha Kossaka, prawnuczką Juliusza Kossaka– malarzy batalistów rozmiłowanych w koniach, ojczystym krajobrazie i w polskiej historii.
Zachęcamy do zapoznania się z biografią niezwykłej kobiety, o której mieszkańcy Białowieży czy Hajnówki do dzisiaj mówią „nasza Simonka”.