Cykl spotkań czytelniczych "Poznajemy legendy polskie"

W nowym roku szkolnym kontynuujemy cykl spotkań dla przedszkolaków w wieku 5 lat. We wrześniu dzieci wysłuchały legendy o powstaniu państwa polskiego "Lech, Czech i Rus", w październiku zaś "Piast Kołodziej".
Część zdjęć pochodzi ze strony  https://www.przedszkole1.bilgoraj.pl/.../238-poznajemy...

Brać sitarska - " biłgoraje"

W poniedziałkowy poranek, 7 października, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. prof.  Jerzego Markiewicza gościliśmy Panią dr Dorotę Skakuj oraz młodzież z biłgorajskich szkół średnich: Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ oraz z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. Razem wysłuchaliśmy pasjonującej prezentacji o historii sitarstwa w ramach projektu Brać sitarska - " biłgoraje", który otrzymał dofinansowanie w ramach KPO – Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Uczniowie na spacerze po historyczno-literackim Biłgoraju

Uczniowie klasy VII i VIII ze Szkoły Podstawowej z Dąbrowicy wzięli udział w spacerze po historyczno-literackim Biłgoraju. Zwiedzanie zaczęli od odwiedzin w czytelni, gdzie obejrzeli wystawę poświęconą patronowi biblioteki prof. Jerzemu Markiewiczowi. Następnie udali się na biłgorajski rynek, to miejsce warte poznania, nie tylko jego ze względu na walory rekreacyjne, ale również te, które przypominają nam o historii, tradycji i kulturze Biłgoraja. Przystanęli przy dziele Stefana Knappa, posłuchali fragmentu bajki "Przygody króla jegomości" Jana Brzechwy, której akcja rozgrywa się w Biłgoraju. Następnie wyruszyli w stronę ul. "Wacek" Wasilewskiej, gdzie podczas II wojny światowej znajdowała się kwatera gestapo i obóz przejściowy. Przy Ławeczce sitarza zapoznali się ze fragmentem utworu Ignacego Krasickiego "Opisanie podróży z Warszawy do Biłgoraja", a na koniec przy Ławeczce Singera posłuchali o związkach noblisty z Biłgorajem.

Narodowe czytanie 2024 podsumowanie

W piątkowy poranek w czytelni Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju odbyła się XIII edycja akcji Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą był dramat romantyczny Juliusza Słowackiego "Kordian". Utwór nawiązuje do powstania listopadowego i opisuje historię nieudanego spisku na życie cara Mikołaja I. Główny bohater, tytułowy Kordian nie jest w stanie dokonać zamachu i car uchodzi z życiem.

Bardzo dziękujemy za dzisiejsze wspólne czytanie członkom grupy literackiej Gęsie Pióro, którzy jak zawsze wsparły bibliotekę swoim udziałem w akcji! W holu biblioteki obejrzeć można wystawę poświęconą życiu i twórczości Juliusza Słowackiego, którego 215 rocznicę urodzin obchodziliśmy 4 września. Odwiedzających bibliotekę zachęcamy do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu po przez sięgnięcie po jeden z wielu dostępnych cytatów powieści przygotowanych i udostępnionych w wypożyczalni.

Narodowe czytanie 2024