Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie ! w Filii Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży

Zakończyliśmy XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Jest to jedno z ważniejszych akcji czytelniczych. W tym roku obchodziliśmy je 1 – 7 czerwca, pod hasłem "Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie! nawiązującym do tytułu Grand Prix VI Konkursu im. Astrid Lindgren – "Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie".

Odwiedzające bibliotekę grupy przedszkolne wysłuchały głośnego czytania książki, której bohaterem jest tygrys. Brały także udział w zajęciach czytelniczych, w trakcie których poznały  inne literackie tygrysy. Rozmawialiśmy również o pozytywnych stronach głośnego, codziennego czytania. Nie zabrakło także przypomnienia jak obchodzić się z książkami aby jak najdłużej służyły czytelnikom.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom jest to wyjątkowy czas, pokazujący jak ważne jest kształtowanie pasji do literatury od najmłodszych lat.

Uroczystość nadania Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju imienia prof. Jerzego Markiewicza

W dniu 22 maja 2024 r. o godzinie 12.00, odbyły się uroczystości związane z nadaniem Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju imienia prof. Jerzego Markiewicza.
Odsłonięcia pamiątkowej  tablicy na elewacji budynku Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej  im. prof. Jerzego Markiewicza dokonali:  Tomasz Wincenty Markiewicz - syn profesora, Barbara Żarnecka -siostra profesora, Wojciech Gleń - Burmistrz  Miasta Biłgoraja, Beata Strzałka - Wicestarosta Powiatu Biłgorajskiego, Janusz Rosłan – Burmistrz Biłgoraja w latach 2002 -2024,  Stanisław Rząd, Maria Stefania Szeliga – Dyrektor Biblioteki.
Treść tablicy:

"Biblioteka - miejsce na czasie"

Podczas Dni Bibliotek 8 – 15 maja 2024 r Filię Biblioteczną dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły liczne wycieczki. Przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola nr 1, Domku Przedszkolaka, Katolickiego Przedszkola im. św. Jana Pawła II, Akademii Przedszkolaka, Przedszkola Integracyjnego BAMBINI, Gadu Gadu Punktu Przedszkolno Terapeutycznego AKSON, grupy przedszkolne ze Szkoły Podstawowej nr 1 i oraz kl. O ze Szkoły Podstawowej nr 5 wysłuchały głośnego czytania opowiadań związanych z biblioteką.

Biblioteka od kulis - zajęcia edukacyjne
Trwa tydzień bibliotek, w piątkowy ranek do biblioteki głównej zawitali uczniowie klasy II SP nr 1 w Biłgoraju. Podczas zajęć edukacyjnych zapoznali się z historią bibliotek i zasady których trzeba przestrzegać by z nich korzystać. Biblioteki nie mogą istnień bez książek dlatego też przybliżyliśmy sobie również historię książki od gliniany tabliczek z pismem klinowym przez wynalezienie druku przez Gutenberga zakończywszy na audiobookach. Uczniowie zobaczyli mającą 240 lat najstarszą książkę, którą MiPBP w Biłgoraju ma w swoich zbiorach, a także mieli możliwość zająć na chwilę miejsce bibliotekarza i zapoznać się z działaniem systememu bibliotecznego MAK+.
Na koniec odwiedzili magazyn zbiorów i zajrzeli do działu opracowania książek naszej biblioteki.
Poznajemy baśnie Europy - Czechy

W ramach spotkań bibliotecznych "Poznajemy baśnie europejskie" pięcio- i sześciolatki z Samorządowego Przedszkola Nr 1 odwiedziły niezwykły kraj - Czechy. Poznały symbole narodowe naszych sąsiadów, odwiedziły Pragę , Czeski Raj, Morawski Kras, znane w całej Europie zamki i pałace. Podróżowały koleją i poznały specjały kuchni czeskiej. Na czeskich bajkach: Rozbójnik Rumcajs, Sąsiedzi, Krecik, Bajki z mchu i paproci wychowały się całe pokolenia.